Pil neden akar? Pil...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] Pil neden akar? Pil akmasına karşı ne yapmalıyım?  


New Member Admin
Katıldı: 5 sene önce
Gönderiler: 1
Topic starter  

Kalem piller bazen çok kısa, bazen daha uzun sürelerde cihaz içinde kullanımdayken akıyor. Bunun sebebi nedir? Nasıl engelleyebiliriz?


Alıntı
 M-RE
Active Member Admin
Katıldı: 5 sene önce
Gönderiler: 19
 

Pillerin akma yapması kutup kapağının sızdırarak elektrolikit maddenin dışarı çıkmasıdır. Bu sızdırmanın sebebi hatalı üretim ya da darbe almış pil hücresindeki fiziksel yapı bozukluğu olabileceği gibi iç hücre basıncının artmasına bağlı olarak sızdırmanın mecburi hale gelmesi de olabilir.

Pil kimyasalı bir takım bozunma reaksiyonları göstermesi ve bunun sonucu olarak gaz açığa çıkması normaldir. Çıkan gaz buharı için içeride yeteri kadar alan bulunur ancak yüksek ısı gibi çevresel faktörler yada pilin aşırı akımla deşarj edilmesi gibi bazı tipik durumlar bozunma tepkimesinin aktivasyonunu hızlandırmakta iç basıncın hızlı artmasına yol açmaktadır. Bazı pil ve akülerde gaz çıkışı için valfler bulunur. Bu valflerde sızdırarak akıntıya sebep olabilirler.

Cihazlarda çok sıkı olan yaylı yuvanın pil kapağına yaptığı baskı, nem ve küflenmelerin yine contanın bozulmasına ve akmanın oluşmasına sebep olduğunu gözlemliyoruz.

Özellikle eski moda olan çinko karbon piller yalnızca düşük akım gerektiren uygulamalarda kullanılmalıdır aksi halde hemen akma yapmaktalar. Alkalin piller ise kolay kolay akma yapmazlar. Hele ki bilinen marka alkalin piller neredeyse hiç yapmazlar.

Yine de kullanmadığımız cihazlarda pil bırakmamalı akan sıvı ile temas etmemeli temas halinde bol su ile yıkamalıyız. Sıvı cildimizde tahrişlere neden olabilir.

Bu ileti 11 ay önce tarafından M-RE tarihinde düzenlendi

levent beğenme
CevaplaAlıntı
Paylaş: