Çalışmayan-Voltajı ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] Çalışmayan-Voltajı çok düşmüş bir aküyü kurtarmanın yolu var mıdır?  


Active Member Moderator
Katıldı: 3 sene önce
Gönderiler: 9
Topic starter  

Merhaba, örneğin 12V olan bir akü 3v'a veya sıfır volta düşmüşse bu aküyü, şoklama ile kurtarmak mümkün müdür? Bu şoklama nasıl yapılır?

İnternette desülfatör diye bir ürün satılıyor, bu ürün işe yarar mı? Teşekkürler

Bu konu 11 ay önce tarafından serdar tarihinde düzenlendi

Alıntı
 M-RE
Active Member Admin
Katıldı: 5 sene önce
Gönderiler: 19
 

12V akülerin 10.8V altına düşmesi istenmeyen bir durumdur ve akünün ömrünü ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Bazen sık kullandığımız akülerin bağlı bulunduğu cihazın açık unutulması ile (örneğin araba farlarının açık unutulması) akü aşırı deşarj olabilir. Nadiren yaşanabilen bu gibi durumlarda aküye hemen müdahale ederek istenen gerilim seviyesine kadar düşük bir akımla şarj edilmelidir. Akü sağlığı yerinde ise fazla bir kayıp yaşanmayacak ve akümüzü eskisi gibi kullanmaya devam edebileceğiz.

Lakin uzun süre beklemiş özellikle akü kullanılarak bitirildikten sonra beklemeye bırakılmış akülerde sülfatlaşma denilen olay yaşanmaktadır. Örneğin kış aylarında kullanılamayan motosiklet ve benzer araçlarda bu durumla sıkça karşılaşılmaktadır.

Akülerin kapasiteleri elektrolit sıvının miktarına ve aynı oranda kurşun plakaların sıvı ile temas eden yüzeyine göre belirlenirler. Kullanılan akülerde deşarj işlemi sırasında kurşun plaka yüzeylerinde bir miktar sülfatlaşma oluşması ve şarj işlemi sırasında sülfatların çözünmesi doğal bir süreçtir. Ancak uzun süre beklemiş akülerde oluşan sülfat tabakası çözülemeyecek şekilde sertleşerek çoğalmakta ve kalınlaşmaktadır. Hal böyle olunca kurşun plakanın yüzeyi küçülmekte elektrolit sıvı teması sınırlanmakta akü çok küçük bir pil gibi davranmaktadır. Bir anda şarj alarak dolabilmekte en küçük deşarj işleminde ise anında bitmektedir.

Aküde sadece yukarıda bahsetmiş olduğum sülfatlaşma sebebi ile oluşan arızalarda adından da anlaşılacağı gibi desülfatör cihazı kullanılabilir. Bunun dışında aküde oluşmuş kısa devreler şişme sıvının azalması gibi diğer arızalarda bir işe yaramaz.

Peki nedir bu desülfatör? Nasıl çalışır? Etkisi var mıdır?

Desülfatörün çalışma mantığını ani ses dalgalarını kullanarak böbrek taşlarının düşürülmesi tedavisine benzetebiliriz. Ses dalgaları yerine yüksek gerilim tepeleri akü kutuplarına gönderilir. aküye paralel olarak bağlanmış bu cihaz yaklaşık 50-60volt puls üreterek ortalama 1kHz frekansında akü kapasitesine göre 100ma ila 3A arasında sınırlandırılmış akım ile şarj etmeye çalışır. Gönderilen pulslar yarım sinüs veya kare olabilir. Sinüs olması halinde gerilim bir miktar daha yüksek tutulabilir kare dalgada ise gerilimin biraz daha az olması uygundur. Bu darbeler saatler hatta günler sonra büyük ölçüde sülfat taşlarının yeniden çözünmesini sağlayacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken kısım puls sürelerini kısa tutmak gerektiğidir. Çiviye çekiç ile vurduktan sonra çekici çivinin üzerinde bekletmenin bir faydası olmadığı gibi yüksek gerilimde doğru akımı aküye uygulamak şişmeye ve sıvının buharlaşmasına sebep olabilir. 

Piyasada doğru çalışan ürünlerden bulabilmek önemlidir ve faydası görülmektedir. Enerjisini bağlı olduğu aküden alıp gerilimi yükseltip aküye geri gönderen ürünler olduğu gibi enerjisini prizden alan ürünlerde mevcuttur. Eğer durumu oldukça kötü bir akünüz varsa enerjisini aküden alan cihaz çalışamayabilir bu durumda aküye paralel olarak birde şarj cihazı bağlanması uygun olacaktır.

 

Bu ileti 6 ay önce tarafından M-RE tarihinde düzenlendi

serdar beğenme
CevaplaAlıntı
Paylaş: