Bildirimler
Tümünü temizle

Lityum İyon Piller Nasıl Şarj Edilmelidir?  


Active Member Moderator
Katıldı: 3 sene önce
Gönderiler: 9
Topic starter  

Merhabalar, bu yazıda 

18650 Piller Nasıl Şarj Edilir? Lityum iyon Piller nasıl şarj edilir? Gibi sorulara yanıt arayacağız.

Lityum-ion piller yanıcı ve patlayıcı pillerdir, dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır
 
Aksi belirtilmedikte li-ion pillerin maksimum şarj voltajı 4.2 volttur. (Bazı firmaların High Voltage Lityum İyon pilleri vardır, 4.35-4.40 Volta kadar şarj edilebilir)
 
Lityum iyon piller CC-CV(Constant Current-Constant Voltage) yöntemiyle şarj edilmelidir. Nedir bu yöntem? Önce sabit akımla şarj, daha sonra sabit voltajla akımı azaltarak şarj.
 
Grafikte gördüğünüz gibi önce sabit akımla(mavi eğri) şarj olmaya başlıyor, daha sonra voltaj 4.2 volta ulaşınca voltaj sabit kalıyor ve mavi eğrideki gibi akım hep azalıyor. 
 
 
Yeni pil gelişmeleriyle birlikte li-ion piller çok hızlı şarj olmaktadır, her pilin şarj akımı farklıdır. Bu üreticiden üreticiye değişiklik gösterebilir. Ancak belirlenmiş bazı standartlar vardır. Ve tüm li-ion piller bu standartları karşılamak zorundadır.
 
1 seri yani 3.7 volt bir lityum iyon pil, önce kapasitesinin %50'si ile 4.2 volta kadar şarj edilmelidir. Daha sonra tam doyuma ulaşılması için şarj akımı kapasitenin %2'sine kadar düşürülerek cut-off akımına kadar şarj işlemine devam edilir.
 
3.7V 3000 mAh bir pili ele alalım. Li-ion piller standart olarak kapasitenin yarısı kadar akımla şarj edilirler demiştik. Yani şarj sistemimiz pili önce 4.2 Volta kadar 1500 mA sabit akım ile şarj edecek, pil 4.2 volta ulaştığında ise tam dolum için şarj akımını düşürecektir. Bu düşüş kapasitesinin %2’sine kadar devam edecektir. Yani 60 miliampere kadar.
 
Datasheetlerde aksi belirtilmedikçe lityum iyon piller için cut-off current kapasitenin %2'si ololarak belirlenmiştir. %2'de değil de %10'da keserseniz piliniz yine dolar ama belki kapasitenin %97-98'i kadar dolar. %2'den daha düşük değere kadar doldurmak pil ömrünün kısalmasına sebep olabilir.

 

Lityum iyon pillerin şarjı için birçok modül geliştirilmiştir.

Bunların en basiti ve popüleri TP4056'dır.

1 adet telefon şarj aleti ve istediğiniz kadar tp4056 devresi ile istediğiniz kadar pili şarj edebilirsiniz.
 
Örneğin aşağıda çizdiğim görselde gösterdiğim yerlerden 5V vererek veya direkt telefon usb'si bağlayarak pillerinizi şarj edebilirsiniz.
Neden 3 pil için 3 adet tp4056 kullandık, 1 tp4056 ile 3 pil şarj edemez miydik? Edebilirdik ancak şarj ettiğimiz pillerin birisi 3 volt, diğeri 3.5 volt, bi diğeri 4 volt olursa bunları paralel yaptığımızda pillerde sıkıntı olur. Bunun yerine 3 adet TP4056 ile ayrı ayrı şarj etmek pil sağlığı açısından daha sağlıklıdır.
 
 
1 pil ve 1 devreniz varsa piliniz 1a ile şarj olur.
Önce 4.2 volta kadar piliniz 1A şarj edilir, daha sonra 100 miliampere kadar şarj akımı düşürülür. 2000-2500 mAh'lik bir pil yaklaşık 3 saatte dolar.
3 pil bağlarsanız dolum yavaşlar.
Birden çok TP4056 kullanırsanız giriş akımını da arttırabilirsiniz.
1 seri tüm lityum iyon pillerde kullanılabilir.
 
İsterseniz 1 adet, isteseniz 2 veya 3 adet telefon şarj aleti bağlayabilirsiniz. 
Aynı mantıkla sonsuz adet lityum iyon pil şarj edebilirsiniz.
Üzerindeki direnç değiştirilerek şarj akımı azaltılabilir.
 
Bu konu 9 ay önce 2 defa tarafından serdar tarihinde düzenlendi

M-RE ve pilcibaba beğendi
Alıntı
Paylaş: